Falcon Staff 2018-2019

 

 

Staffing Structure

 

Head Teacher

Edd Savage

 

Deputy Head Teacher

Rob Clarke

 

     

Admin

Faye Maloney

Finance Officer

Admin

Lucy Toomer

Secretary

Admin

Sue Porter

Secretary

Admin

Marie-Anne Ward

Receptionist

Admin/HLTA

Karen Wimhurst

Heads Assistant and Nurture Lead

 

 

 

Asst Heads (Puffins)

Michelle Margree

Lower School (Y3/Y4), DSL, Transition, Parent Helpers and Volunteers

Vicky Harmer (Maternity leave)

ADSL

Asst Head (Doves)

Sharon Hunter

Upper School (Y5/Y6) Attendance, ADSL, Curriculum

 

 

 

Year 3

 

 

Puffins

Michelle Margree

Asst Head

Louise Pagani

 

Jays

Jill Morris

Outdoor Learning

Rebecca Marpole

Maths Lead

Kingfishers

Ruth Buckland

PSHE

Wrens

James Day

RE

 

 

 

Year 4

 

 

Hummingbirds

Sue Johns

Year 4 Lead, Science, ITT Mentor

Bitterns

Emily Jenkins

Art

Flamingos

Claire Langdon

Children’s University

Peacocks

Shona Hannant

Music, Peripatetic Music

 

 

 

Year 5

 

 

Goldfinches

Amy Austin

Year 5 Lead, Website

Canaries

Carl Smith

PE

Firecrests

Anna Farrell (Maternity leave)

History

Ian Small

 

Swifts

Jasmin Riches

Geography

 

 

 

Year 6

 

 

Doves

Sharon Hunter

Asst Head

Richard Turner

 

Eagles

Sarah Lambert

Autism Champion, Subject Lead Mentor

Robins

George Harrison

Literacy Lead

 

 

 

Teacher Maths Gawain Little  

Teacher Y4/Y5/Y6

Alison Johnson

MFL

SENDCo (Acting)

Jane Ward

 

Intervention

Rachel Harrod (Maternity Leave)

 

Sports Instructor

Wendy Barber

PE

 

 

 

TA

Deborah Watts

Puffins

TA/MSA

Louise Beckett

Jays

TA/MSA

Julie Burgess

Kingfishers

TA/MSA

Sam Jones

Wrens

 

 

 

TA/MSA

Debbie White

Hummingbirds

TA/MSA

Katy Whitmore

Bitterns

TA/MSA

Lyn Paterson

Flamingos

HLTA

Julie Butterfield

Peacocks

 

 

 

TA/MSA

Vicki Tilney

Goldfinches

TA/MSA

Danielle Jarrett

Canaries

TA

Susan Wilde

Firecrests

TA

Fiona Saville

Swifts

 

 

 

TA/Nurture

Jackie Tate

Doves

Lead TA/MSA

Sarah Westrop

Eagles

TA/MSA

May Tovell

Robins

 

 

 

TA

Josephine Emms

Maths

 

 

 

TA SEN

Maxine Key-Yeomans

Y6

TA SEN

Jessica Shevlin

Y6

TA SEN

Marjan Rafiei-Naeini

Y6

TA SEN/ MSA/ Nurture

Billy Walpole

Y5/Y6

TA SEN/MSA

Deborah Eves

Y5

TA SEN/MSA

Helen Gregson

Y5

TA SEN

Claire Hindley

Y4/Y5

TA SEN

Chloe Tranfield

Y4

TA SEN

Ann Arnold

Y4

TA SEN

Mia Krzykala-Hunter

Y4/5

TA SEN

Dominique Fox-Atkins

Y3

TA SEN

Shelley Raitskin

Y3

     

 

 

 

Site Manager

Matt Smith

 

Cleaner/MSA

Linda Herbison

 

Cleaner

Jo Yallop

 

Cleaner

Loretta Botly

 

Cleaner

Elaine Lemmon

 

 

 

 

MSA

Sue Restieaux

 

MSA

Laura Trinder

 

 

 

 

Tuck Shop

Sarah Westrop

 

Library

Sandra Franks

 

 

   

Jaguar National Final 2019

Artsweek 2019