Staff and Governors

Staffing Structure 

Role

 

 

Name

Responsibilities

Head     Richard Boyce T&L, Assessment, Safeguarding, DSL, CPD
Admin     Roz Taylor Secretary
Admin     Anne Watkins  Secretary
Admin     Lucy Toomer Secretarial Assistant
Admin     Karen Wimhurst Heads Assistant, Premises Manager
Asst Head (Puffins) Michelle Margree Lower School (Y3), ADSL, PSHE, Parent Helper Volunteers
      Vicky Harmer Lower School (Y4), ADSL, Curriculum
Asst Head   Rob Clarke Upper School, ICT, Website, Work Experience Volunteers
Robins     George Harrison DT
Jays     Jill Morris Outdoor Learning
      Rebecca Marpole Children’s University
Hummingbirds   Sue Johns Science, ITT Mentor
      Alan Barnes  
Owls     Alison Johnson MFL, EAL
      Alan Barnes  
Swallows   Jasmin Riches Jamsin Riches
Mallards     Harriet Gray History
      David Francis SCITT
Eagles     Sarah Lambert Subject Leader Mentor
Larks     Claire Langdon RE
Firecrests   Anna Farrell NQT
Doves     Sharon Hunter English (TLR2)
Grebes     Emily Jenkins Art
Canaries   Amy Austin Music
Pupil Premium   Jane Ward SENCo
Maths     Rachel Atkinson Maths
Intervention   Rachel Harrod  
PE/Widening Opps Alan Barnes PE, Peripatetic Music, Extra Curricular
TA Leader (Eagles) Suzanne Edwards TA Support
UTR (PE)   Wendy Barber PE
HLTA (Owls)   Julie Butterfield TA Class , Intervention
HLTA     Karen Wimhurst Nurture
TA (Puffins)   Lindsey Freeman TA Class
TA (Hummingbirds) Sam Jones TA Class
TA (Robins)   Vicki Tilney TA Class
TA (Jays)   Louise Beckett TA Class
TA (Mallards)   Julie Burgess TA Class
TA (Swallows)   Debbie White TA Class
TA (Larks)   Olivia Frary TA Class
TA (Eagles)   Fiona Saville TA Class
TA (Firecrests)   Danielle Jarrett TA Class
TA (Grebes)   May Tovell TA Class
TA (Canaries)   Sarah Cousins TA Class
TA (Doves)   Jackie Tate TA Class
TA (Ma)     Josephine Emms Y3/4
TA SEN     Ann Arnold SEN Y5
TA SEN     Maxine Key-Yeomans SEN Y6
TA SEN     Sam Jones SEN Y3
TA SEN     Jackie Tate SEN Y3
TA SEN     Danielle Jarrett SEN Y5
TA SEN     Billy Walpole SEN Y3
TA SEN     Louise Beckett SEN Y3
TA SEN     Vicki Tilney SEN Y4
TA SEN    Debbie White SEN Y4
TA SEN     Abida Ahmed SEN Y3
TA SEN     Claire Hindley SEN Y3
TA SEN     Sharon Lindsey SEN Y4
TA SEN     Lois Lee SEN Y3
Intervention   Sarah Cousins  
Intervention   Josephine Emms  
Pupil Premium   May Tovell  
Caretaker   Matt Smith  
Cleaner     June Rudling  
Cleaner     Linda Herbison  
Cleaner     Jo Yallop  
Cleaner     Shona Budrey  
MSA     Sheila Dyball  
MSA     Sue Restieaux  
MSA     Laura Trinder  
MSA     May Tovell  
MSA     Gemma Chivers  
MSA     Danielle Jarrett  
Nurture MSA   Jackie Tate  
SEN MSA   Sam Jones  
SEN MSA   Billy Walpole  
SEN MSA   Louise Beckett  
SEN MSA   Lois Lee  
Homework Club   Suzanne Edwards  
Nurture     Jackie Tate  
Nurture    Billy Walpole  
Tuck Shop   Sarah Cousins  
Library     Sandra Franks  

 

Governance

Type

Name

Committees

Community Ian Carman Chair, Finance, Pay and Personnel, Pupils and Disipline
Community Isobel Stubbs Curriculum
Community Rev. Simon Stokes Pay and Personnel, Finance
Community vacancy  
LA Sheila Dyball Premises, Curriculum
LA Sue Lake Curriculum, Pay and Personnel, English
Parent Alex McAnulty Curriculum, Child Protection, SEND
Parent Becka Pitts tbc
Parent Graham Chapple Premises, Finance
Parent vacancy  
Parent vacancy  
Parent vacancy  
Headteacher Richard Boyce Finance, Pay and Personnel, Curriculum, Premises, Pupils and Discipline
Staff Rob Clarke Finance, Pupils and Discipline
Staff Vicky Harmer Pay and Personnel, Curriculum
Staff Karen Wimhurst Premises
Staff Amy Austin Premises
Associate Michelle Margree Pay and Personnel, Curriculum
Clerk Stephanie Grand